Ile powinien zarabiać logopeda?

Na jednej z konferencji spotkałem koleżankę z Grecji, która powiedziała mi, że w tym kraju istnieje moda na chodzenie do logopedy. Zamożniejsze rodziny posyłają swe dzieci do prywatnych gabinetów, by doskonalić i szlifować najważniejsze narzędzie komunikacji międzyludzkiej, jakim jest język mówiony.

Zdarza się, że otrzymuję zapytania od logopedów, którzy przybywają do mnie na szkolenia i noszą się z zamiarem otwarcia prywatnej praktyki logopedycznej. Pytania te to: jak wycenić swoją usługę?, ile brać za godzinną terapię?, jakie kryteria wyceny przyjąć?, ile pan bierze za wizytę?

Odpowiadam wówczas następująco.

 • Jeśli twoja usługa poprzedzona jest studiowaniem na poziomie wyższym (specjalistycznym) 7- 9 lat, jeśli poparta jest ona wieloletnim szkoleniem praktycznym i przynajmniej pięcioletnim doświadczeniem zawodowym, to masz podstawową bazę, by świadczyć usługi prywatne.
 • Jeśli twoje doświadczenie zawodowe poparte jest szkoleniami u dobrych praktyków, chcących dzielić się swoim doświadczeniem zawodowym i jeśli zainwestowałeś w specjalistyczne  narzędzia diagnostyczno-terapeutyczne, to sytuujesz się wśród specjalistów, którzy rozsądnie inwestują w swój warsztat pracy. A to daje podstawy do odpowiedniego honorarium.
 • Jeśli ponadto traktujesz swoją pracę z upodobaniem, a trudności w niej jak wyzwania, to masz zadatki do osiągania dobrych rezultatów terapeutycznych, które powinny być odpowiednio nagradzane.
 • Gdy wypożyczasz swój prywatny sprzęt do domowego użytkowania, to ponosisz pewne ryzyko, które powinno być wkalkulowane w twoją taksę.
 • Jeśli potrafisz integrować na użytek problemu terapeutycznego interdyscyplinarną wiedzę i umiejętności, to masz większe szanse na sukces terapeutyczny niż inni – i to sytuuje cię wśród tych, którzy powinni być lepiej opłacani.
 • Jeśli ponadto twoim wyróżnikiem jest to, że swój czas dostosowujesz do możliwości swoich podopiecznych, jesteś dyspozycyjny dla nich, to ten fakt powinien być doceniony przez pacjentów, którzy omijają kolejkowe wyczekiwania w uspołecznionych placówkach i w wielu innych gabinetach.
 • Jeśli twój gabinet stwarza warunki do bezpiecznego, przyjaznego i efektywniejszego przychodzenia z pomocą niż to robią w innych gabinetach, to ten wyróżnik powinien być odpowiednio uhonorowany finansowo.
 • Jeśli w swoją pracę inwestujesz swoją bogatą wiedzę ciągle aktualizowaną, jeśli angażujesz się emocjonalnie, jeśli empatycznie podchodzisz do każdego ze swoich podopiecznych, to twoje efekty są zapewne ponadprzeciętne i ten fakt zasługuje na odpowiednie finansowe uhonorowanie.
 • Gdy na spotkanie ze swoim pacjentem przygotowujesz się, poświęcając na to dodatkowy czas i nie polegasz tylko na rutynie, to twoje odpowiedzialne podejście w terapii zasługuje też na uznanie finansowe.
 • Jeśli lata praktyki pozwalają ci osiągać ponadprzeciętne rezultaty, radzić sobie łatwiej, szybciej i efektywniej z trudnymi przypadkami, to są one marką twojej firmy i kreują renomę twoich usług, za którą zapłaci klient szukający takiej terapii.
 • Gdy bywasz kreatywny i potrafisz traktować swego pacjenta tak, jak sam chciałbyś być traktowany, wykonujesz swoją profesję z pełnym zaangażowaniem, twoje wizyty nie są krótsze niż 1 godzina i cechuje je duża wiedza, bogate doświadczenie i rzeczywista chęć niesienia pomocy innym, to zasługujesz na godziwą zapłatę.

 

 • Jeśli nie wpadłeś w koleiny rutyny, która bywa wrogiem postępu, to twoje honoraria powinny być godziwe, odpowiednie i takie, by pogoń za pieniędzmi nie rzutowała na poziom świadczonych przez ciebie usług, czyli, by ilość nie zabijała jakości twojej pracy.
 • Na twoje honorarium składa się też liczba wyrzeczeń na rzecz pacjenta, dostępność do ciebie niemal zawsze i służenie wtedy, gdy Twoje osobiste lub rodzinne sprawy schodzą na dalszy plan wobec potrzeb pacjenta.

Wyżej wymienione przesłanki wystarczają, by świadczyć swoje usługi w sposób rzetelny, nieść pomoc i dawać satysfakcję swoim podopiecznym oraz mieć samemu radość. A jeśli ponadto: odbyłeś staże i praktyczne szkolenia w placówkach zagranicznych, cechuje cię kreatywna postawa zawodowa – to masz szersze spojrzenie i bardziej odległy horyzont oceny problemów, które stawia przed tobą rzeczywistość zawodowa. Ten fakt wyróżnia cię spośród tych, którzy nie wychylili się ani poza obrzeża uczelnianej i teoretycznej wiedzy, ani poza koleiny własnej rutyny. Z tego powodu twój poziom świadczenia usług może być wyższy, a efektywność pomagania większa. Te fakty to twoja inwestycja w swój warsztat pracy, inwestycja w pacjenta, co powinno być składnikiem oczekiwanego honorarium.

Twoja specjalność jest elitarną specjalnością. Warto wiedzieć, że są też osoby, dla których ważną wartością jest fakt pomagania innym. Dla takich pieniądze są ważnym, ale nie jedynym motywem ich starań, zaangażowania, inwestowania w sprzęt i w szkolenia praktyczne. Warto wiedzieć i to, że można czerpać korzyści z wykonywanego zawodu nie tylko finansowej natury. Radość z niesienia pomocy, satysfakcja, że osuszyło się komuś łzy i rozjaśniło oblicze, przywróciło radość z życia, to niewątpliwe walory pracy terapeutycznej. Dla niejednego logopedy fakt uczestniczenia w usprawnianiu najważniejszego narzędzia komunikacji międzyludzkiej bywa też znaczącą i ważną gratyfikacją.

Dbałość o należyte honorarium, to szacunek do wykonywanej profesji, to motywator na drodze doskonalenia zawodowego. Za rzetelnie i profesjonalnie świadczoną usługę mamy prawo oczekiwać rzetelnej i adekwatnej zapłaty. Jest wielu takich, którzy zechcą zapłacić nie za ilość godzin im poświęconą, ale za jakość i profesjonalizm twoich usług.

Oto jak zarabiają inni. Na podstawie danych z ogłoszeń internetowych w 2008 r. ustaliłem:

 • wizyta z psem u fryzjera w Warszawie – 200 zł,
 • udzielenie ślubu – od 500 zł,
 • usunięcie migdałka – 400 zł,
 • 15 – minutowa konsultacja u ordynatora w Krakowie – 250 zł,
 • usługa 10- minutowa elektryka – 50-100 zł,
 • 10 – minutowa porada prawna  – 100 zł,
 • drobna usługa hydrauliczna – 50 zł.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Nowoczesny gabinet. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.