Efektywność logopedy (wywiad)

Janina Urbańczyk

W środowisku znane są pana ponadprzeciętne rezultaty terapeutyczne. Każdy ambitny terapeuta chce być efektywny. Czemu zawdzięcza pan swoje efekty? Co wyróżnia pana usługi?

Antoni Bochniarz

Antoni Bochniarz w swoim gabinecie

Antoni Bochniarz w swoim gabinecie

Na przestrzeni lat wypracowałem sobie system holistycznego traktowania pacjenta, tzn. dostrzegania go w sferze psychicznej, fizycznej i duchowej. Owocuje to korzystnie szczególnie na obszarze pomagania jąkającym się, w stosunku do których trzeba uruchomić metody i techniki psychoterapeutycznego oddziaływania. Nie wystarczy oddziaływać na objaw, by efekty były trwałe.

   W terapii staram się też stosować zasadę polisensorycznego oddziaływania. Zasada ta mówi, że im więcej zmysłów bierze udział w percepcji, tym szybsze i trwalsze są efekty tej percepcji. Aby sprostać tej zasadzie, wspieram terapię oddziaływaniami aparaturowo-narzędziowymi (np. analizatory, stymulatory, sondy, wkładki artykulacyjne, psychorelaksometry i programy komputerowe). Wspieranie terapii urządzeniami technicznymi daje lepsze poczucie percepcyjne i szybciej doprowadza do oczekiwanego efektu.

J. U. Czy to oznacza, że pracując z pacjentem tradycyjnie, bez wsparcia narzędziowego, nie uzyska się spodziewanych efektów?

A.B. Uzyska się, ale jakim kosztem i w jakim czasie. Przerywanie terapii bywa powodowane m. in. zniechęceniem z powodu braku efektów i zbyt długim chodzeniem do specjalisty. Jeśli urządzenia techniczne, informatyczne i elektroniczne mogą ułatwić osiąganie sukcesów i skrócić czas ich uzyskiwania, to dlaczego nie skorzystać ze zdobyczy w tym zakresie. Przykładem jest wibrator logopedyczny, który funkcjonuje już w polskich gabinetach od ponad ćwierć wieku. Skraca on dochodzenie do prawidłowej głoski „r” niemal dziesięciokrotnie i umożliwia uzyskiwanie dobrych efektów w bardzo trudnych i  niekorzystnych uwarunkowaniach.  Logopedzi stosujący to urządzenie twierdzą, że nigdy już nie wrócili do starych metod, gdy zaczęli pracować z tym aparatem. Podobne rezultaty daje posługiwanie się elementami instrumentarium logopedycznego nr 3 oraz stymulatorem logopedycznym.

J. U. Co jeszcze składa się na efektywność specjalisty, na pana efektywność?

A. B. Metaumiejętności, to ważny czynnik w uzyskiwaniu dobrych rezultatów. Szerzej napisałem o tym w książce „Niejawne strategie w terapii jąkania”. Tutaj wspomnę jedynie, że metaumiejętności to m.in. emocje i doznania, których doświadczamy jako terapeuci, które wykorzystujemy na rzecz dobra pacjenta.

   Ponadto, dobre przygotowanie praktyczne, szeroki wachlarz możliwości diagnostyczno-terapeutycznych i bogate oprzyrządowanie narzędziowe – to elementy, które mogą być składnikami sukcesu.

J. U. Domyślam się, że miewa pan też niepowodzenia? Jeśli tak, co jest ich powodem najczęściej?

   Niepowodzenia najwięcej mnie nauczyły, gdyż były one dokładnie analizowane i wyciągałem z nich wnioski. One prowadziły mnie na szlaki szkoleń praktycznych w krajowych i zagranicznych ośrodkach.  W znacznej części przyczyną niepowodzeń były:

niedojrzała postawa do terapii wyrażająca się w nierealistycznych oczekiwaniach pacjentów, brak systematyczności  i spełniania podawanych zaleceń, czyli brak warunków do efektywnego przewarunkowywania patomechanizmów, uruchamianie kompensacyjnych zachowań i ucieczka przed zmianą, przed rozstawaniem się z dysfunkcjonalnością. Zbyt rzadkie wizyty powodowały, że mobilizacja następowała na dzień przed kolejną wizytą. Ponadto, bylejakość w spełnianiu zaleceń, brak samodzielności w realizowaniu zaleceń podawanych do domu też warunkowały efektywność. Pozorowanie współpracy ze mną, zatajanie ważnych dla terapii momentów, brak zaufania i pewne deficyty i dysfunkcjonalności osobowe, to najczęstsze przyczyny niepowodzeń. Po mojej stronie przyczyn niepowodzeń upatruję w braku konsekwentnego egzekwowania zaleceń podawanych do spełnienia. Powodowane to jest tym, że rola egzekutora i żandarma nie za bardzo mi odpowiada, a takim surowym, choć życzliwym, egzekutorem należy czasem być.

J. U.  Nie wspomina pan o zaangażowaniu i o pasji, z jaką wykonuje pan swoją profesję. One z pewnością pozwoliły wypracować tak pochlebną opinię o pana usługach. Dziękuję za rozmowę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Efektywność logopedy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.